Polskie Porsche 911 RWB

Story #16 – Profanacja czy dzieło sztuki | 911 RWB

RWB. Od początku.

Chociaż nie wierzę, że ktoś nie kojarzy chociaż ze zdjęć projektów wyjątkowego i nad wyraz flegmatycznego Japończyka. RAUH-Welt Begriff, bo to kryje w sobie tajemniczy skrót RWB, jest marką, która budzi kontrowersje na całym świecie. Tak więc Akira Nakai odwiedził siedzibę 911 Garage w Łomiankach by własnoręcznie zorganizować już piąte pole do dyskusji i zgrzytu jego polskich fanów z purystami klasycznych 911.

Człowiek przy pracy. Przeważnie.

Pierwsze minuty w warsztacie. Kilka słów zamienionych ze znajomymi dały  jasno do zrozumienia intensywność toku prac nad nowym RWB. Ogólnie rzecz biorąc szły do przodu. Chyba, że Nakai-San akurat zrobił sobie przerwę na papierosa albo odprężającą partyjkę smartphonowej rozrywki. A propo papierosa. Mam wrażenie, że każdy centymetr karoserii modyfikowanego Porsche jest przesiąknięty jego dymem. Akira zdecydowanie nie żałuje sobie tytoniu. Ale pomijając tą kwestię, jednego byłem pewien. Pewność ruchów, brak komputerowych wspomagaczy i kamienna twarz mocno sugerowała, że w swoim życiu Japończyk pociął nie jeden samochód ze Stuttgartu. 

Gorący weekend.

…byłby świetnym uzupełnieniem spotkania w Łomiankach. Niestety, mroźna listopadowa niedziela, zwieńczona delikatną mżawką towarzyszyła działaniom fotografów, którzy z okazji wizyty w podwarszawskim warsztacie zdecydowali się na uwiecznienie powstałych dotąd egzemplarzom RWB. Natomiast sam nie stroniłem od szukania ciekawych kadrów, a było to moje pierwsze spotkanie z tworami RAUH-Welt. Jest nisko. Jest szeroko. Ależ to robi wrażenie. Temperatura przestała mi już przeszkadzać.

Artyzm.

Cieżko nie docenić klimatu modyfikacji. Zdecydowanie ma to coś w związku ze sztuką. W szczególności z taką która łączy szczyptę przekazu tradycyjności ze śmiałością sztuki nowoczesnej. Poza tym, te twory po prostu mają duszę. Są wyjątkowe pod każdym względem, co podkreśla chociażby fakt, że Akira nadaje im indywidualne nazwy. Ponadto jakościowa ręczna praca ma obecnie ogromną wartość, sceptykom proponuje docenić przynajmniej to.

Przekonani?

Tak. Tytuł to oczywiste pytanie retoryczne z mojej strony, a przynajmniej tak jest dla mnie. Ponieważ RWB jest czymś wyjątkowym, czymś co podsyca zainteresowanie ogromnej grupy ludzi i staje się czymś więcej niż tylko rzemiosłem. Ludzie którzy odwiedzali w ten weekend 911Garage, zjechali się z całej Polski by przez te krótkie chwile obserwować z fascynacją pracę jednego człowieka. Człowieka, który wydaje na świat kolejne dzieło sztuki.

kz


facebook.com/KacperZiolkowskiAutomotivePhotography
instagram.com/kacperziolkowski.photo